محل تبلیغات شما

 

 

Image result for ‫دیوار چیست‬‎

دیوار چیست

دیوار عبارت از یک ساختار ممتد، یکپارچه، محکم و استوار که از جنس آجر، سنگ، بتن، چوب یا فلز و غیره است. ‌ضخامت دیوار در مقایسه با طول و ارتفاع نازک بوده و معمولاً به عنوان مجزا کننده فضاها از یکدیگر به صورت اجزا یا اتاق‌ها عمل می‌کند یا به عنوان محافظ یک فضا است. علاوه بر اين، ساختار‌های عمودی، انتقال دهنده بار ساختمان به زمين هستند.

کاربرد ديوارها

فضاسازی و خلق فضاهای نوين،محافظت از سرما و گرما،ايجاد عايق صوتی،ايجاد حريم خصوصی،ايجاد حريم خصوصی محل،مناسبی برای كار گذاشتن انواع لوله كشی‌ها و سيم كشی‌های برق،تزئين و انجام كارهای هنری‌ مانند گچ بری و نقاشی ديواری.

انواع دیوارها از نظر محل قرار گیری

دیوار خارجی : دیوارهای خارجی یا دیوارهای نما، مانند دیوار مشرف به حیاط یا کوچه و خیابان بایستی خصوصیات ویژه ای را دارا باشند. جلوگیری از نفوذ رطوبت، سرما و سر و صدا از جمله وظایف دیوارهای خارجی است. آنها بایستی شرایط خاص اقلیمی منطقه را نیز تحمل نمایند.

دیوار داخلی : دیوارهای داخلی فضاهای داخل ساختمان را از یکدیگر جدا می کنند.

بر حسب تحمل فشار :

دیوارهای خارجی حامل یا تحمل کننده بار

دیوارهای خارجی غیر حامل

دیوارهای داخلی حامل

دیوار داخلی غیر حامل

انواع دیوارها از نظر ساختار

دیوار چینه ای

دیوار خشتی

دیوار سنگی

دیوار چوبی

دیوار آجری

دیوار بتنی

تفکیک دیوار براساس مشخصات سازه ای :

۱٫دیوار باربر   ۲٫دیوار غیر باربر

هر ساختمانی متشکل از دیوارهای باربرو دیوارهای غیر باربراست. همان طور که می توانید تصور کنید، دیوارهای باربر مسئولیت به دوش کشیدن وزن سازه و انتقال آن را بر عهده دارند و دیوارهای غیر باربر نیز برای جداسازی فضاهای خانه و ایجاد اتاق مورد استفاده قرار می گیرند و هیچ باری را تحمل نمی کنند. بنابراین قبل از هرگونه اصلاح در دیوارها و یا برداشتن آن ها باید تشخیص دهیم که دیوار مذکور باربر است یا خیر.

دیوار باربر

دیوارهای باربر وزن سقف ها و طبقات بالا را نیز تحمل کرده و به فونداسیون منتقل می کنند که این دیوارها می توانند دیوار خارجی و یا داخلی باشند.

دیوارهای حائل

دیوارهای برشی

دیوارهای بنایی

دیوارهای غیر باربر

دیوارهای غیر باربر تنها قادر به تحمل وزن خودشان هستند و به عنوان دیوارهای داخلی هم شناخته می شوند.

دیوار جداگر داخلی

دیوار بیرونی (نما)

دیوار جانپناه

دیوار سبز چیست ؟

دیوار های زنده ای که ترکیبی از قطعات با پوشش گیاهی از پیش کاشته شده اند و به صورت عمودی بر روی دیوار و نمای ساختمان نصب می شود دیوار سبز می گوییم. از دیوارهای زنده همچنین می‌توان در فضاهای داخلی ساختمان استفاده کرد. دیوارهای زنده، بسته به کارخانه تولید کننده آن، جنس صفحات و نوع بیرونی و یا داخلی آن، جزئیات اجرایی متفاوتی دارند. در این روش در تمام ارتفاع و در تمام سطح دیوار گیاه کاشته می‌شود .پیچک‌های بالا رونده که از انواع پوشش های گیاهی محسوب می شوند یک ابزار خوب اقلیمی هستند، بخصوص زمانی که روی سطح بیرونی دیوار رشد کنند که در این صورت ویژگی‌های متعددی را به همراه خواهند داشت.اصلی ترین ویژگی آنها، ایجاد سایه در تابستان می باشد.

مهندسین شهرسازی سعی کردند که با استفاده از راه حل هایی مانند دیوار سبز و بام سبز یا روف گاردن این کمبود فضای سبز را در شهرهای بزرگ جبران کنند.

 

 


علمی و فناوری

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
Attack on Titan بیمه سرا - نمایندگی بیمه ایران fdshu بهترین دکتر جراحی در تهران مهرزاد امیرخانی مشاور شهر بیرجند هر چی که بخوای