محل تبلیغات شما

کمبود هلیوم سبب افزایش تقاضا در تمام مناطق آمریکا از جمله ایداهو می شود

 

مطابق نظر کارشناسان صنعتی، کمبود هلیوم بر تأمین کنندگان اثر جدی دارد و هزینه ها را بالا می برد. البته تمام مشاغل محلی این کمبود را حس نخواهند کرد.

چندین سال است که بحث ها در خصوص کمبود هلیوم در سطح جهان در جریان بوده است. اما در منطقه ی Treasure Valley جای این سؤال وجود دارد که آیا کمبود محلی ایجاد خواهد شد یا خیر؟

به گفته ی نورکو یک شرکت تأمین کننده ی گاز و صنعتی، کمبود هلیوم واقعی است و بیشتر تأمین کنندگان متأثر از این کمبود واقع شده اند. اما، همه ی مشاغل محلی از این کمبود رنج نمی برند و افزایش تقاضا ان ها را آزار نمی دهد.

کاربرد های روزمره هلیوم و مشکل کمبود

یکی از رایج ترین کاربرد های گاز هلیوم، هلیوم بادکنکی برای مجالس و جشن ها در رویداد های مختلف است و برخی از افرادی که تمایل به خرید بادکنک هلیومی دارند ممکن است به سختی گاز هلیوم پیدا کنند.

رابرت گری معاون اجرایی صنعتی شرکت نورکو می گوید: کمبود هلیوم در جهان یک مسأله ی واقعی است و عرضه و تقاضا را با مشکل مواجه می کند. هلیوم منبعی تجدید پذیر نیست و به راحتی نمی توان با این موضوع کنار آمد. بخش اعظم مصرف هلیوم در کشور آمریکا از طریق منابعی که در جنوب این کشور قرار دارد تأمین می شود و این منابع رو به کاهش هستند. به همین دلیل تأمین گاز هلیوم مورد نیاز منوط به واردات از کشور های دیگری مانند روسیه و قطر است.

آینده نگری در مورد هلیوم

تمام شرکت های بزرگ که نقش مهمی در تأمین هلیوم دارند در حال تلاش برای ایجاد امنیت در عرضه ی هلیوم در آینده هستند و ضمناً تلاش می کنند تقاضای فعلی بازار را نیز پاسخگو باشند. یکی از راهکار هایی که شرکت های بزرگ صنعتی گازی از جمله شرکت نورکو انجام می دهند حذف موارد استفاده یک متر مهم مانند استفاده از هلیوم برای پر کردن بادکنک ها برای مجالس یا حتی فروشگاه های ماشین و است. در این صورت می توان هلیوم بیشتری برای کاربرد های ضروری تر داشت.

کاربرد های مهم هلیوم

کاربرد های مهم هلیوم شامل مواردی مانند جوشکاری صنعتی، کاربرد در صنایع اتومبیل و همچنین حوزه ی پزشکی است. هلیوم در حوزه پزشکی برای اهداف مختلفی از جمله جراحی، درمان تنفسی و همچنین MRI کاربرد دارد. شرکت های بزرگ تأمین هلیوم با کم کردن عرضه به فروشگاه های تأمین وسایل جشن و … عملاً موجب کمبود هلیوم در فروش پایین دست می شوند.در چنین مواردی به افراد پیشنهاد می شود به جای استفاده از بادکنک هلیومی شناور آن را روی داربست های قوسی شکلی تزیین کنند.

کمبود هلیوم هنوز جدی نشده است

این خوش شانسی وجود دارد که هنوز کمبود هلیوم به صورت مسأله ای جدی در سراسر دنیا در نیامده است و همچنان بادکنک ها در سراسر دنیا با هلیوم پر می شوند. حتی در زمان حاضر پر کردن بالن های تفریحی با گاز هلیوم نیز صورت می گیرد و کمبود های هلیوم در فروشگاه های محلی به صورت مقطعی خواهد بود. ممکن است در برخی از موارد افراد برای تهیه گاز هلیوم مجبور باشند بیشتر هزینه کنند. در یک مورد ظرف مدت 90 روز قیمت هلیوم تا 50% افزایش پیدا کرد و انتظار کاهش این هزینه ها در مدت زمان کوتاه وجود ندارد.

تاثیر افزایش قیمت هلیوم

ممکن است افراد عادی متوجه تاثیر افزایش قیمت گاز هلیوم بر زندگی روزمره ی خود نباشند و صرفاً مجبور شوند کمی از زیبایی مجالس خود را به گونه ای دیگر تأمین کنند. اما، افرادی که از محصولات و مراقبت های پزشکی مرتبط با هلیوم استفاده می کنند و یا در پژوهش های علمی و کاربرد های صنعتی به هلیوم نیاز دارند، مطمئناً تاثیر ناگوار این افزایش قیمت را درک خواهند کرد. استفاده ی بیهوده از گاز هلیوم جهان را به سمتی سوق می دهد که در تأمین نیاز های ضروری به گاز هلیوم دچار مشکل شود.

کمبود ها دوره ای هلیوم

شرکت های تأمین کننده هلیوم امیدوارند که کمبود گاز هلیوم و افزایش قیمت ها موقتی باشد. چنانکه در 5 سال گذشته نیز به صورت کوتاه مدت با کمبود گاز هلیوم مواجه بوند و پس از آن اوضاع به حالت عادی خود بازگشته است. در واقع ت گذاران کلان باید فکری برای تأمین هلیوم مورد نیاز بشر در آینده داشته باشند و صنایع پایین دستی تاثیر چندانی در این رابطه نخواهند گذاشت مگر آنکه مصارف کم اهمیتی مانند پر کردن بادکنک و بالن با گاز هلیوم را محدود کنند.

یافتن منابع جدید گاز هلیوم

ممکن است کمبود فعلی گاز هلیوم تا چند سال ادامه پیدا کند. در حال حاضر کشور روسیه در تلاش برای یافتن منابع جدیدی برای گاز هلیوم است ولی به هر حال مشکل کمبود هلیوم مانند مشکل تجدید ناپذیر بودن منابع نفتی است که باید در مصرف آن ها صرفه جویی صورت گیرد.

واقعیت این است که مردم عادی جامعه هرگز کمبود هلیوم را درک نخواهند کرد و افرادی که نیازمند هلیوم هستند هر روزه با فزایش قیمت این گاز رو به رو خواهند بود و در تأمین نیاز خود به سختی و دشواری می افتند. به هر حال امیدواریم کمبود گاز هلیوم در جهان مسأله ای موقتی باشد و در آینده ای نزدیک مشکل تأمین آن برای نیاز های مهم بشری رفع گردد.

منبع: https://bit.ly/34CdpoV


علمی و فناوری

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
معرفی کالا فروشگاهی تو بهترین خرید رو از ما داشته باش شعر من ، حکم او هر چی بخوای هست آیا محیط مدرسه دلپذیر،دلخواه و شاد است؟ معرفی کالا فروشگاهی